درباره کتابخانه

مقالات

کتابخانه تخصصى امیرالمؤمنین على(علیه‌السلام) در راستاى فعالیتهاى خود ، آنچه در مطبوعات در ارتباط با موضوع‏‌هاى مطرح در اهداف آن به چاپ مى‏رسد جمع‏آورى نموده و در اختیار علاقه‏مندان قرار مى‏دهد. همچنین برخی از مجلات علمی داخل ایران به طور پیوسته به کتابخانه ارسال می‌شوند.

مقالات مرتبط در هر نشریه مشخص و علاوه بر این، از راه‌های مختلف، مقالات نشریات خارجی نیز شناسایی و تهیه می‌شوند و در قسمت نشریات در معرض استفاده مراجعان قرار می‌گیرند.

الف) ویژه‏‌نامه‏‌ها: سال‌های ۱۳۷۹ و۱۳۸۰ (۲۰۰۰-۱) که در ایران به نام سال امام على(علیه‌السلام) و سال رفتار علوى، نام‌گذاری گردید، فرصتى مغتنم براى فعالان عرصه فرهنگ جهت فعالیت درباره امیرمؤمنان(علیه‌السلام) بود. در این مدت، مطبوعات، نهادها و مراکز فرهنگى اقدام به انتشار بیش از یکصد ویژه‏نامه در مورد آن امام همام نمودند که هرکدام، داراى مقالات و مطالب ارزنده‏اى درباره حضرت على(علیه‌السلام) بود. این نشریات به همراه برخی دیگر از ویژه‌نامه‌های منتشرشده در سال‌های دیگر، در قسمتى با عنوان «ویژه‏نامه‏هاى سال امیرالمؤمنین(علیه‌السلام)» قابل دسترسى است.

ب)همایش‏‌ها : در طول سال‌های مذکور و نیز در سال‌های دیگر، نشست‌های متعددی در ایران و سایر کشور‌ها درباره شخصیت‌مولای متقیان برگزار شده‌است. در بخش مشخصی از کتابخانه، مجموعه مقالات یا خلاصه مقالات منتشرشده این همایش‏‌ها، قابل بهره‌مندی علاقه‌مندان است.

ج)گزیده‌ها: به منظور دستیابى سریع به آن چه که در مجلات و جراید مختلف درباره حضرت على(علیه‌السلام) و موضوعات مرتبط ارائه شده و اصل نشریه در دست نیست، همچنین مقالاتی که فقط در شبکه جهانى اینترنت موجود است، نسخه‌ای از تصویر مقالات در این بخش جمع‌آورى شده است.