روزنامه‌ها

قدس ۱۳۸۹/۰۲/۰۴

کتابخانه تخصصی امیرالمومنین علی ع مشهد

آیین رونمایی از مجلدات «موسوعه الامامه فی نصوص اهل السنه» از ملحقات آیه ا… مرعشی نجفی به مجموعه «

الحقایق الحق» قاضی نورا… شوشتری در کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین(ع) مشهد با حضور جمعی از بزرگان حوزه علمیه برگزار شد.

* یادی از تلاشهای علمی آیه ا… مرعشی نجفی
به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم محمد اسفندیاری، مدیر تدوین این مجموعه با اشاره به چاپ ۲۰ جلد از مجلدات موسوعه الامامه طی تلاش ۸ ساله محققان گفت: بنا داریم که مجموعه ۶۰ جلدی از تلاشهای علمی آیه ا… مرعشی نجفی را در ۲۰ و ۴۰ جلد مجزا به ترتیب در مجموعه های «موسوعه الاعلامه المرعشی» و «موسوعه الامامه فی النصوص اهل السنه» چاپ کنیم.

وی افزود: در حال حاضر ۲۰ جلد از مجموعه موسوعه الامامه شامل ۵ جلد درباره اهمیت و ضرورت امامت از دیدگاه قرآن و سنت و ۱۵ جلد در باب سیره و زندگانی حضرت علی(ع) چاپ شده است که در ۲۰ جلد باقی مانده به سیره و زندگانی دیگر امامان شیعه از دیدگاه منابع و روایات اهل سنت خواهیم پرداخت.
اسفندیاری این مجموعه را گامی در جهت پیشبرد استراتژی وحدت و تقریب مذاهب در جوامع اسلامی دانست.

* دفاع از حقانیت اسلام
حجه الاسلام حسن طارمی، دبیر علمی دانشنامه جهان اسلام نیز در سخنانی ضمن تقدیر از این تلاش علمی خاطرنشان کرد: اگر امروز شاهد نتایج و دستاوردهای علمی در نشر و بیان حقانیت اسلام و تشیع هستیم، همه مرهون تلاش های پیوسته عالمان شیعه است.
وی به پیشنیه درخشان حوزه علمیه مشهد در پرورش و تربیت عالمان بزرگ دینی و نمونه قاضی نورا… شوشتری مؤلف «الحقایق الحق» اشاره کرد و گفت: حوزه های ما باید با نشر معارف و علوم دینی در مسیر رسالت اصلی خود که دفاع از حقانیت اسلام است، با قدرت حرکت کنند.
در ادامه این مراسم، میزگردی با حضور مؤلفان و محققان این مجموعه برگزار شد که محمد مرادی دبیر علمی «موسوعه الامامه» با اشاره به دفاع خوب و سنگین قاضی نورا… از باورهای شیعی، چاپ این مجموعه را در جهت طی مسیر احیای این مجموعه توسط آیه ا… مرعشی دانست و افزود: این کار علمی، اقدامی در دفاع از مقام امیرالمؤمنین(ع) و شأن والای شیعه است.
حجه الاسلام محمد جواد محمودی نیز در خصوص اهمیت و عظمت کار خاطرنشان کرد: تا کنون ۲۱ هزار حدیث از روایات اهل سنت درباره امیرالمومنین(ع) از منابع متاخر و متقدم گردآوری شده است.
حجه الاسلام حسین تقی زاده، محقق و منقح این مجموعه تصریح کرد: تدوین و تالیف مجموعه «موسوعه الامامه فی النصوص اهل السنه» براساس موضوعی- مسندی تنظیم شده، به این معنا که با بررسی روایات، موضوعات از دل آنها انتخاب و بعد از بررسی اسناد، روایات طبقه بندی شده است.
در پایان این مراسم از مجموعه ۲۰ جلدی «موسوعه الامامه فی النصوص اهل السنه» کاری زیر نظر سید محمود مرعشی نجفی و با همکاری گروه محققان محمود کاظم عبداللهی، محمدرضا جدیدنژاد، محمد صحتی سردرودی و مصطفی فضلی زاده در جمع روحانیون و با حضور آیه ا… سیدان رونمایی شد.

منبع خبر

http://www.qudsdaily.com/archive/1389/html/2/1389-02-04/page4.html#4