درباره کتابخانه

تهیه‌ی منابع

خرید از نمایشگاه‏ها

یکی از نکاتی که در اینجا لازم به ذکر است، حضور ما در سایر نمایشگاه‌های کتاب، برای خرید و تهیه کتاب‌های مورد نیاز است. با توجه به فهرست‌هایی که از منابع مختلف تهیه شده است، بخش قابل توجهی از منابع مورد نیاز ما در کشورهای دیگر بویژه کشورهای عربی منتشر شده است؛ به همین دلیل طی سالهای گذشته تلاش شد تا با حضور در نمایشگاه‌های کتاب در لبنان، سوریه، مصر، ترکیه، عراق، کویت، عربستان، شارجه و… این کتاب‌ها تهیه شوند. البته این بخشی از مسیر بوده‌است و ما به طور مستقیم یا غیرمستقیم از نزدیک به ده کشور دیگر، کتاب‌هایی را تهیه کرده‌ایم که گاهی مستلزم پرداخت هزینه‌ای بیش از میزان معمول هم بوده‌است.

سایر راه‌های تهیه منابع

علاوه بر خرید مستقیم از نمایشگاه‌های کتاب، کتابفروشی‌ها و سایت‌های اینترنتی، بخش مهمی از کتاب‌ها از مراکزی که کتاب‌های دست دوم را به فروش می‌رسانند تهیه می‌شوند. همچنین تعداد قابل توجهی از کتاب‌های کتابخانه از سوی مؤلفان، ناشران یا افراد نیکوکار به کتابخانه اهدا شده است.

در کنار همه این موارد، تعداد زیادی از کتاب‌ها و سایر منابع، از مراکز و اشخاص به امانت گرفته و کپی می‌شود و نمونه‌ای مانند اصل اثر تهیه و در کتابخانه قرار می‌گیرد. در ضمن فایل متن یا تصویر برخی از کتاب‌ها که در اینترنت قرار دارند تهیه و پس از چاپ و صحافی در کتابخانه قرار می‌گیرند. گفتنی است که برای تهیه بعضی از کتاب‌ها ناچار به تماس مستقیم با ناشران و پرداخت هزینه کتاب و پست هستیم که علیرغم افزایش هزینه خرید، مشتاقانه این روش را هم دنبال می‌کنیم.