اخبار

پایگاه علی نامه، همه برای یکی

alinamehایده سامانه‌ای مبتنی بر وب، برای گردآوری و ساماندهی داده‌های گوناگون درباره حضرت امیر علیه‌السلام، مدتها در کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام مشهد مطرح بود. این کار مهم و در عین حال دشوار است. پایگاه علی‌نامه که به کوشش فرزند محقق طباطبایی شکل گرفته است، کوششی نخستین است برای آن گام بزرگ.

همه کسانی که دل در گرو محبت یگانه محبوب پیامبر صلی الله علیه و آله دارند باید بکوشند تا این پایگاه به شان حقیقی خود برسد. یعنی می‌ارزد که همه برای یکی بکوشند، برای امیر مؤمنان علیه السلام.

معرفی بیشتر این پایگاه :

« علی‌نامه، نشریه‌ای الکترونیکی است که بازتاب مطالعات و فعالیت‌های علمی و فرهنگی جامعه فرهیختگان و دانش‌ورزان را، که با محوریت «امیرالمؤمنین امام علی بن أبی‌طالب علیه السلام» از دیرباز تا به امروز انجام شده است، ارائه می‌کند و فعالیت خود را از عید غدیر سال ۱۳۸۹ هجری شمسی آغاز کرده است.

علی‌نامه، می‌کوشد تا با قالب‌های متنوعی که در دستور کار خود قرارداده‌است، آسان‌ترین و گویا‌ترین و روان‌ترین راه را پیش رو بگذارد، تا با دریافت و فهم این دستاوردهای فکری ـ که در انعکاس کلام و کردار امیرالمؤمنین علیه السلام در ذهن و زبان نویسندگان و هنرمندان و دانشمندان و ادیبان شکل گرفته است ـ کمی از هیاهوی بی‌مایه روزمره فارغ شویم و رو به سوی آسمان کنیم.
علی‌نامه را در دقایقی که می‌خواهید جدی باشید و برای کمال روحی خود گامی بردارید، با دقت و تأمل ورق بزنید.
علی‌نامه از سویی یک نشریه است و منبعی اطلاعاتی برای یافتن کتاب‌ها، نسخه‌های خطی، مقالات، پایان‌نامه‌ها، خبرها و گزارش‌ها، بانک‌های اطلاعاتی، پروژه‌های علمی و فرهنگی و همه تلاش‌هایی که در موضوع امام علی علیه السلام انجام شده است، و از سوی دیگر با ایجاد زمینه فنی مناسب، بستری ساخته است برای حرکت یکه امید است به تدوین دانشنامه‌ای برسد منسجم، از اطلاعات مربوط به زندگانی امام علی علیه السلام، شخصیت‌های مربوط و معاصر ایشان، احادیث و کلمات ایشان، تاریخ‌نگاران و راویانی که اخبار آنها را گزارش کرده‌اند، کتاب‌ها و نسخه‌ها و اسنادی که این گزارش‌ها را به ما رسانده‌اند، دانشمندان و متفکرانی که در قرون متمادی شارح آنها بوده‌اند یا کارهایی در زمینه این میراث انجام داده‌اند، آثار هنری مربوط، مکان‌ها، وقایع تاریخی، گروه‌ها و فرقه‌ها و هر عنوانی که ارتباطی وثیق با شخصیت امیرالمؤمنین علیه السلام داشته باشد. ارتباط یک اثر فکری یا هنری، یا یک فرقه و گروه، اعم از آن است که برگرفته از روایات تاریخی مستند یا متکی به آنها باشد، یا متولیان آنها بر این باور باشند که مستند به آنها هستند، و یا به صورتی ادعای این ارتباط را داشته باشند. روی هم رفته، این دانشنامه، موجودیت این شخصیت برجسته را در گستره تاریخ و جغرافیای پهناوری که مؤثر و قابل توجه بوده‌است، ترسیم می‌کند و گزارشی است دقیق از نگاه‌های مستقیمی که انسان‌های مسلمان و غیرمسلمان تا کنون به این شخصیت داشته‌اند.
در این مجموعه کوشش شده است تا با یک مشی علمی، گزارش‌ها دقیق و مستند باشند و اقوال غیر قابل اثبات و نامطمئن در آن منعکس نشوند. این مجموعه با رعایت کامل موازین نقل مطالب و رعایت حقوق پدیدآورندگان و ناشران، تدوین می‌شود و از همه نهادهای علمی و فرهنگی می‌خواهد که با این تلاش (که به هیچ نهاد دولتی و غیردولتی وابسته نیست)، همراهی کنند.»

http://www.alinameh.com/

منبع خبر