اخبار, اخبار کتابخانه

مجلدات ویژه حضرت علی علیه‌السلام از دانشنامه امامت رونمایی شد

آیین رونمایی از کتاب موسوعه الامامه فی نصوص اهل السنه (مجلدات ویژه حضرت علی علیه‌السلام) از سوی کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی  علیه‌السلام ، مشهد برگزار شد. این مراسم، پنجشنبه،  دوم اردیبهشت ماه ۱۳۸۹  از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در سالن این کتابخانه و با حضور جمعی از محققان و اهالی فرهنگ و تحقیق منعقد شد.

پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید و اعلام برنامه، آقای محمد مجتهدی، مسؤول کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه السلام، ضمن خیر مقدم، به بیان مختصری از تاریخچه کتابخانه و فعالیتهای اخیر آن پرداخت.

0-Mojtahedi

حجه الاسلام والمسلمین طارمی، معاون علمی دانشنامه جهان اسلام، سخنران بعدی بود که به تلاش‌های عالمان شیعه برای پدیدآوردن آثار علمی در شرایط سخت اشاره کرد. وی قاضی نور الله شوشتری و جایگاه او را به عنوان یکی از نمونه‌های چنین عالمانی ستود.

1_TAROMI

میز گرد محققان موسوعه الامامه ، برنامه بعدی بود که با حضور آقایان مرادی، محمودی و تقی زاده انجام شد. هر یک با توجه به نقشی که در تدوین این داشنامه داشتند، ویژگیهای این اثر را برشمردند. بهره‌گیری از منابع اهل تسنن و دسته بندی و گردآوری جدید بر مبنای کتاب ملحقات احقاق الحق صورت گرفته است و نسبت به آن حدود ۶۰ درصد افزایش حجمی داشته است.

2_Mizegerd

سخنرانی حجه الاسلام دکتر جعفریان، ریاست  کتابخانه مجلس شورای اسلامی در ارتباط با تشیع معتدل به عنوان نیاز امروز شیعیان و جهان اسلام بود. وی با تاکید بر حفظ مرزهای حق و باطل، به آفات تندروی در میان مسلمانان اشاره کرد و افزود: علیرغم ناامیدی کنونی از بهبود شرایط و گسترش چهره معتدل شیعی و با توجه به فعالیت‌های گسترده وهابیت؛ بازگشت تمایل به تشیع ،همانند آنچه در پنج دهه پیش رخ داد با تقویت فعالیتهای دانشگاهی و علمی فارغ از افراط و تفریط میسر خواهد شد.

وی بر لزوم بررسی اثرگذاری آثاری که درباره امیرالمؤمنین علیه‌السلام تالیف شده، چه در درون و چه در بیرون جوامع شیعی؛ تاکید کرد و خواستار بررسی مصادر کتاب و مولفان آنها به عنوان پروژه بعدی شد.

3_jafariyan

جناب آقای اسفندیاری،  مدیر موسوعه  الامامه فی نصوص اهل السنه به شمردن امتیازات عمومی موسوعه پرداخت و بر لزوم توجه به نیازها و مباحث مورد اختلاف نظر برای تدوین کتاب‌های علمی و تبلیغی تاکید کرد.

4_esfandyari

در پایان حجه الاسلام جلالی،‌محقق و پژوهشگر برجسته، در سخنان کوتاهی، ضمن تاکید بر مقام امامت ائمه معصومین علیهم السلام، تلاش ایشان برای حفظ دین و اصل تشیع را مقدم بر مطالبه آن مقام دانستند. وی تاریخ را بهترین شاهد برای شناخت امامان به حق دانست و با توجه به شکل گیری دهکده جهانی، شرایط را برای ترویج و معرفی معارف امامیه مهیا دانستند.

5_jalali

استاد جلالی همراه با استاد سید علی شهرستانی از مجموعه پانزده جلدی موسوعه الامامه ، ویژه حضرت علی علیه‌السلام رونمایی کردند.

ایشان همچنین تابلو فرش نفیس مزین به نام مبارک امیرمؤمنان علیه‌السلام را از سوی کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام مشهد به نماینده تولیت کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی،جناب آقای دکتر مرعشی، اهدا کردند.

6_Hedye

پیوند(های) مرتبط: