اخبار

اسلام با هندسه علی علیه السلام: گزارشی از رونمایی تازه‌ترین کتاب درباره نامه امیرمؤمنان به مالک اشتر

رونمایی از کتاب “دلالت دولت” همزمان با فرارسیدن ایام عید غدیر  با همکاری فرهنگسرای ولاء و حضور جمعی از دانش آموختگان دانشکده علوم حدیث انجام شد. این کتاب نوشته مصطفی دلشاد تهرانی، یکی از اساتید دانشکده علوم حدیث است .

همزمان با شب میلاد امام هادی علیه‌السلام، سالن اجتماعات کتابخانه ۱۳ آبان شهرداری تهران در شهر ری از ساعت ۱۸ تا ۲۰ میزبان علاقه‌مندان و شاگردان استاد دلشاد بود که ضمن بهره‌مندی از سخنان استاد دکتر سید محمد مهدی جعفری، محقق و مترجم فرهیخته نهج‌البلاغه، از مدیحه سرایی در مدح مولی الموحدین بهره‌ بردند.

سخنران بعدی آقای دکتر ناجی بود که به اجمال نگاهی کوتاه به کتاب “دلالت دولت” داشت و نقاط برجسته و ویژگیهای کتاب را بررسی کرد. سپس مراسم رونمایی از کتاب و تقدیم لوح و یادبود به استاد دلشاد از سوی دانشجویان دانشکده علوم حدیث انجام شد.

P_Delalat

دکتر دلشاد هم در سخنانی ضمن تاکید بر لزوم تصحیح و تعمیق نگاه ما به حضرت علی علیه‌السلام، غدیر را  همان اسلام با هندسه علی علیه‌السلام دانست که در مقابل اسلام با هندسه معاویه و… شاخصه‌های خاص خود را دارد. وی با اشاره به شاخص بودند حضرت امیر علیه‌السلام و اینکه در زیارات به عنوان “میزان اعمال” از او یاد شده است، نامه ایشان به مالک اشتر را نمونه‌ای برجسته از میزان برای حکومت و مدیریت دانستند که هر کجی باید خود را با این خط کش بسنجد .

پایان بخش جلسه سوال یکی از حضار بود که آیا ممکن است برخی به عمد، قصد داشته باشند عهد حضرت به مالک را کمتر مطرح کنند؟ ایشان در پاسخ، ضمن عدم رد برخورد سخنان حضرت با ناراستی‌های افراد، ویژگی سخنان حق حضرت را حلاوت و زیبایی آن دانستند که حتی کسی مثل معاویه هم از خواندن آن لذت می‌برد.

در سالن کتابخانه نمایشگاهی با تخفیف ویژه آثار استاد را ارائه می‌داد. از دیگر تالیفات دلشاد تهرانی می‌توان به چشمه خورشید، آشنایی با نهج البلاغه، مدرسه حسینی، دین و دینداری در نهج البلاغه، آزادی و حقوق انسانی در نهج البلاغه و پیشگاه حقیقت کربلا و عاشورا، راه ها و انتخاب ها اشاره کرد.