اخبار

ویرایش جدیدی از نهج البلاغه بر اساس نسخه‌ای شیعی منتشرشد

31207کتابخانه تخصصی امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام مشهد همزمان با ایام میلاد مولای متقیان، ویرایشی جدید از نهج البلاغه را منتشرکرده‌است که بر اساس نسخه‌ای مهم از این کتاب کهن، فراهم آمده است.

این چاپ از نهج البلاغه مبتنی بر ضبط عالم بزرگ شیعه در قرن هفتم، یعنی ابن سَکّون حلی تصحیح شده‌است و محقق برجسته معاصر،‌ استاد قیس عطار، کار تصحیح آن را طی بیش از دو سال به انجام رسانده است.

ابن سَکّون حلی که از ادبای بزرگ عصر خود بوده، متنی متقن از نهج البلاغه تهیه کرده بود که به واسطه دو نسخه خطی به دست ما رسیده است. نسخه‌ اصلی این ویرایش که هم اکنون در ترکیه است، مبنای تصحیح این چاپ بوده است.

نهج‌البلاغه از ابتدا مورد توجه مسلمانان بود و نسخه‌های فراوانی از آن وجود دارد ولی متاسفانه اغلب نهج‌البلاغه‌های چاپی موجود بر اساس چاپ صبحی صالح لبنانی یا محمد عبده مصری است هستند. انتشار نهج البلاغه‌ از سوی شیعیان بر اساس نسخه یک عالم و ادیب شیعه ضرورتی بود که اکنون به انجام رسیده است. لازم به ذکر است که این ویرایش جدید با ویرایش ‌های موجود تفاوت‌هایی دارد که می‌تواند مورد توجه محققین قرار گیرد.

گفتنی است که این نهج البلاغه با همکاری آستان مقدس علوی در نجف به چاپ رسیده است و در بخش عربی بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، از سوی دار زین العابدین عرضه خواهدشد.

بازتاب در خبرگزاری فارس

بازتاب در خبرگزاری کتاب ایران