اخبار

سوگندهای نهج‌البلاغه

n00195613-bکتاب «سوگندهای نهج‌البلاغه» به قلم نورالله علیدوست خراسانی، دربرگیرنده نقد و تفسیر سوگندهای حضرت علی‌ابن ابی طالب(ع) است در نهج‌البلاغه آورده شده‌اند.

این کتاب در پنج فصل با عنوان‌های «سوگندهای مربوط به خلافت حضرت علی(ع)»،«سوگندهای مربوط به مدعیان خلافت»،«سوگندهای مربوط به مردم کوفه»،«سوگندهای مربوط به پیش‌گویی‌های حضرت علی(ع)» و «سوگندهای مربوط به فضایل و رذایل اخلاقی و مواعظ» سوگندهای امیرالمومنین(ع) را نقد و بررسی کرده است.

یکی از ویژگی‌های این اثر، ارایه دیدگاه‌های بزرگان و اندیشمندان درباره عظمت نهج‌البلاغه است. در این کتاب با دیدگاه افرادی مانند «ابن ابی‌الحدید» و«جرج جرداق» درباره نهج‌البلاغه نیز آشنا می‌شویم.

یکی از معارف بزرگ نهج‌البلاغه، سوگندهای آن است که در زبان فارسی بیشتر همان کلمه قسم به کار برده می‌شود. سوگند خوردن و قسم یاد کردن شیوه‌ای است بین‌المللی که در هر لغت و زبان رایج است و اختصاص به یک طایفه یا یک ملت ندارد و در میان همه گروه‌ها و ملت‌های مختلف بشری مانند یک سنت فراموش نشدنی جاری است.

نویسنده در این کتاب بیان می‌کند: «یکی از مسائلی که در نهج‌البلاغه فراوان درباره آن سخن به میان آمده مساله اهل بیت(ع) و خلافت است که مقامِ ممتاز و فوقِ عادی اهل بیت(ع) و علوم و معارف آنها از یک منبع فوق بشری سرچشمه می‌گیرد و شرایط ولایت امور مسلمین در آنها جمع است. بر همین اساس در این کتاب در مورد سوگندهای مربوط به اولویت حضرت علی(ع) نسبت به خلافت، سوگندهای مربوط به برخی از علل پذیرش خلافت و سوگندهای مربوط به ویژگی‌های برجسته حضرت علی(ع) برای خلافت، بحث شده است.»

همچنین در بخشی از کتاب درباره سوگندهای مربوط به مدعیان خلافت بحث شده است. مباحث این قسمت درباره انصار و ادعای خلافت و سوگند امام (ع) درباره جایگاه انصار، طلحه و زبیر و ادعای خلافت و معاویه و ادعای خلافت است.

کتاب «سوگندهای نهج‌البلاغه» به قلم نورالله علیدوست خراسانی با شمارگان ۵۰۰ نسخه، در ۵۳۰ صفحه و به بهای ۲۱۰ هزار ریال از سوی انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده است.