اخبار

اثرآفرین علوی پرکار، استاد سید محمد تقی مقدم درگذشت

moqaddam2اثرآفرین علوی پرکار، استاد سید محمد تقی مقدم، در ۹۰ سالگی درگذشت.

حجه الاسلام والمسلمین سید محمد تقی مقدم از روحانیون فعال مشهد در عرصه های مختلف مذهبی، فرهنگی و اجتماعی در سال ۱۳۰۲ هجری شمسی در سبزوار به دنیا آمد و تحصیلات خود را در حوزه های علمیه نجف اشرف و مشهد مقدس به پاپان رسانید و از محضر آیات عظام حکیم خوئی، فقیه سبزواری، میرزا احمد مدرس، قزوینی و حسینی میلانی بهره گرفت.

از این استاد فقید حدود ۸۰ جلد کتاب چاپ گردیده که بعضی به زبان عربی ترجمه شده و در چندین نوبت عنوان ناشر و مولف نمونه را کسب کرده است. کتاب‌های کیفر کردار در ۱۰ جلد، راهنمای بهشت در ۵ جلد، ختوم و اذکار در ۲ جلد و معراج المومن از جمله تالیفات آن مرحوم می‌باشد.

آثار او در کتابخانه تخصصی امیرالمومنین علی علیه‌السلام و کتابخانه تخصصی حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام به این شرح است:

١ مولف ارمغان غدیر ظهور ولایت در غدیر
٢ مولف انسان لاهوتی را بشناسید: مجمع الفضائل علی علیه السلام (ج. ١)
٣ مؤلف ظهور ولایت در غدیر
۴ مؤلف فضائل الزهراء و مناقب انسیه الحوراء علیهاالسلام زندگانی نخستین بانوی جهان اسلام فاطمه الزهراء س
۵ مؤلف فضائل زهرا علیهاالسلام
۶ مؤلف مجمع الفضائل علی ع با دیوان اشعار آن حضرت (ج ۴)
٧ مؤلف مجمع الفضائل علی علیه السلام: انسان لاهوتی را بشناسید (ج. ٣)
icon_home.gif صفحه نخست

8.png در یک نگاهShow/Hide content
8.png ارتباط با پایگاهShow/Hide content
8.png آرشیو مطالب
8.png انتشارات مقدمShow/Hide content
8.png برترینهای سایت
8.png تلکس اینترنتی پایگاه
8.png معرفی پایگاه به دوستان
8.png دیدگاه کاربران پایگاه
8.png آر اس اس پایگاه
8.png کلام نور
8.png یادداشت های ویژه
8.png پیوندها
8.png پیشخوان روزنامه ها

زندگینامه

سید محمدتقی مقدم زاده (مشهور به مقدم )  در سال ۱۳۰۲ دیده به جهان گشود و در فضای علم و ایمان و تقدس در مشهد مقدس پرورش یافت.اجداد او با ۴۰ واسطه، از فرزندان امام زین العابدین(ع) بودند.

استعداد سرشار علمی  ایمان و تعصب دینی ، شجاعت و خطر پذیری از دوران کودکی او را به تقابل با سیاست های دین ستیزانه ی رضاخانی قرار داد.

وی اگر چه کودکی و نوجوانی خود را همراه با تحصیل به کار در فنون مختلف پرداخت ولی با مشاهده  فضای اجتماعی ناسالم و تحولات و تغییرات غرب گرایانه و دین ستیزانه به خصوص کشتار فجیع مردم مشهد در مشجد گوهرشاد و تبعید بزرگان دین، او را به سمت تشکیل هسته های مقاومت دینی، تحت نام هیئات مذهبی و صنفی- مذهبی کشانید.

با سقوط رضا خان و باز شدن فضا، او که به تازگی با خانواده های اصیل وصلت کرده بود، با تشویق خانواده و یکی از دوستان قبلی اش که به  کسوت روحانیت درآمده بود، به حوزه ها روی آورد و با سرعت مقدمات و سطح را به گونه ای سپری کرد که همزمان به تحصیل و تدریس اشتغال داشت.

اساتید ایشان در این دوره حضرات میرزا احمد مدرس و حاج شیخ قاسم قزوینی بودند، سپس به عتبات عالیات مشرف شد و در محضر برخی از علما از جمله حضرت آیت الله خویی حضور یافت