اخبار

انسان آسمان: ترجمه گفتارهای امام موسی صدر درباره امیرمؤمنان علیه‌السلام

EnsaneAsemanکتاب «انسان آسمان» در بردارندۀ ۱۳ جستار از امام موسی صدر دربارۀ امیرالمؤمنین علیه‌السلام است که ۱۱ جستار آن برای نخستین بار منتشر شده است.

انسانِ آسمان، ششمین کتاب از مجموعۀ «در قلمرو اندیشۀ امام موسی صدر» است که مجموعه‌ای است از سخنرانی‌ها و نوشته‌های امام موسی صدر دربارۀ امیرالمؤمنین، علی(ع). امام موسی صدر در این جستارها، همچون دیگر موضوعات، نگاهی ویژه به مسائل مختلفی، همچون زندگی و شهادت امیرالمؤمنین، ویژگی‌های فردی و اخلاقی ایشان، واقعۀ غدیر، مفهوم ولایت و وظایف و مسئولیت‌های شیعیان دارد.

مطالب این کتاب را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد. بخش اول، مجموعه‌گفتارهای امام موسی صدر به مناسبت ولادت امیرالمؤمنین، بخش دوم، سخنان ایشان دربارۀ واقعۀ غدیر و ولایت حضرت علی(ع) و بخش سوم، مطالبی است که امام موسی صدر به مناسبت شهادت حضرت بیان کرده‌ است. با توجه به اینکه تاریخ برخی از سخنرانی‌های امام موسی صدر مشخص نبوده است، ترتیب مطالب کتاب بر اساس همین سه بخشِ «ولادت»، «غدیر» و «شهادت» در نظر گرفته شده است.

به جز گفتار «علی موحد بود و بس» که سخنرانی امام موسی صدر به زبان فارسی در تیمچۀ بازار کاشان است و پیش از این، در کتاب نای و نی منتشر شده است و سخنرانی «شأن امت و سرنوشت آن»، دیگر مطالب این کتاب برای نخستین بار منتشر می‌شود.

ensaniyatussamaکتاب الإمام علی(ع) إنسانیه السماء، از منشورات مرکز مطالعات و تحقیقات امام موسی صدر در لبنان و نیز جلد یکم و یازدهم مجموعۀ دوازده جلدی مسیره الامام السید موسی الصدر، منابع این گفتارهای امام موسی صدر بوده است و می‌توان گفت این کتاب، تمامی مباحث کامل و مستقلی را که تا کنون از امام موسی صدر دربارۀ امیرالمؤمنین به دست ما رسیده است، در بر دارد.

در این کتاب تلاش شده تا حد امکان منابع روایات و احادیثی را که امام موسی صدر در ضمن سخنان خود به آن‌ها اشاره کرده است، ذکر شود. در مواردی که امام موسی صدر روایتی را به صورت کامل به کار برده است، متن روایت به همراه ترجمۀ آن در متن آمده است و منبع آن در پاورقی ذکر شده است. اما مواردی نیز هست که روایتی نقل به مضمون یا خلاصه شده است که در اغلب این موارد، ترجمۀ همان‌چه امام موسی صدر گفته است، در متن آمده و در پاورقی اشاره‌ای به اصل حدیث و منبع آن شده است و در برخی موارد نیز خوانندۀ پژوهشگر تنها به منبع روایت ارجاع داده‌ شده است.

با توجه به اینکه امام موسی صدر در جای جای این کتاب به حدیث غدیر اشاره کرده‌ است، و از سویی خود ایشان در یکی دو بخش از این کتاب، به‌خصوص در مطلب «پیشینۀ غدیر» به‌تفصیل به ذکر منابع و مآخذ این حدیث شریف پرداخته ‌است، از ذکر منبع برای بخش‌های مختلف این حدیث در پاورقی خودداری شده است.
در پیوست این کتاب، تصاویر دست‌نوشته‌ای از امام موسی صدر دربارۀ امام علی(ع) آمده است که ترجمۀ آن با عنوان «علی علیه‌السلام در چند سطر» در ابتدای کتاب منتشر شده است.

این کتاب توسط مؤسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی‌ صدر با بهای ۸۰۰۰ تومان منتشرشده است.

فهرست مطالب

یادداشت ناشر

۷

علی علیه‌السلام در چند سطر

۹

علی(ع) موحد بود و بس

۱۵

میلاد امام علی(ع)

۳۹

امام علی(ع) و پویایی رهبری

۵۳

ابلاغ پیام در غدیر خم

۷۷

روز ولایت، روز امام علی(ع)

۹۷

انسانیت پارساپیشه

۱۲۱

عید غدیر، عید ولایت

۱۳۲

امام علی(ع) معیار راستین سنجش

۱۵۷

بعد درونی شخصیت امیرالمؤمنین(ع)

۱۷۳

شهادت امیر مؤمنان(ع)

۱۸۹

شأن امت و سرنوشت آن

۲۰۳

پیشینه غدیر

۲۰۹

پیوست

۲۱۷

نمایه موضوعی

۲۲۵

منبع