اخبار

سیمای قرآنی امام علی علیه‌السلام

n00124647-bانتشارات نقش نگین اصفهان کتاب «سیمای قرآنی امام علی(ع)» را منتشر کرد. این کتاب به تطبیق آیه‌هایی از قرآن و بخش‌هایی از زیارت غدیر می‌پردازد که درباره امام علی(ع) هستند.

 دکترمحمدعلی ترابی، نویسنده کتاب و پژوهشگردینی، در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با بیان این خبر افزود: این کتاب به شرح صفات امام علی(ع) با استناد به آیات و روایات قرآن می‌پردازد.

ترابی افزود: در این کتاب با توجه به شان نزول آیات قرآن و همچنین تاویل آیات،‌ آیه‌هایی که به امام علی(ع) اشاره دارند یا درباره ایشان نازل شده‌اند، بیان شده است. وی ویژگی منحصر به‌فرد کتاب «سیمای قرآنی امام علی(ع)» را نوشته شدن آن بر اساس «زیارت غدیر» بیان کرد و افزود: زیارت غدیر از زبان امام هادی(ع) روایت شده و بنا به گفته شیخ عباس قمی، از معدود زیاراتی محسوب می‌شود که سند آن از قوت و استحکام بالایی برخوردار است.

این پژوهشگر درباره شیوه تحقیق و نگارش کتاب «سیمای قرآنی امام علی(ع)» گفت: در نگارش این اثر، بخشی از زیارت که قسمتی از آیه قرآن است یا به آیه‌ای اشاره دارد، بیان شده است. همچنین استناد قرآنی آن نیز به همراه استنادات تفسیری، کلامی و حدیثی آن، به صورت جداگانه در پاورقی عنوان شده‌اند، یعنی تنها به تطبیق میان بخش‌هایی از زیارت غدیر با آیه‌هایی از قرآن اکتفا نشده، بلکه به تفاسیر مختلف قرآن، از قرن سوم به بعد و همچنین کتاب‌های مهم حدیثی مراجعه شده و استنادات لازم استخراج شده و به این ترتیب، گویی در پاورقی این کتاب،‌ کتاب دیگری ارایه شده است.

ترابی در بیان یکی از ویژگی‌های مهم کتاب «سیمای امام علی(ع) در قرآن» اظهار کرد: این کتاب یک روش جدید در تفسیر موضوعی را ارایه داده است، زیرا در کتاب‌های تفسیری که تاکنون نوشته شده‌اند، هیچ کتابی بر اساس ادعیه ماثوره نبوده‌اند و نویسندگان آن‌ها تنها به حدیث و استدلال اکتفا می‌کردند. به عنوان مثال، علامه طباطبایی(ره) قرآن را با قرآن تفسیر کرده است، اما تفسیر ارایه شده در این کتاب، بر اساس ادعیه ماثوره و زیارات ماثوره صورت گرفته که بسیاری از اهل فن، روش این کتاب را تحسین کرده‌اند.

 وی کتاب «سیمای امام علی(ع) در قرآن» را حاوی مبانی تحقیقی برای اهل تحقیق و مبانی تفسیری برای اهل تفسیر دانست و اضافه کرد: این کتاب صفات و ویژگی‌های حضرت علی(ع) را به صورت کاربردی و ملموس بیان می‌کند و شرح‌های آن به‌گونه‌ای است که خواننده را به تفکر وامی‌دارد.

کتاب «سیمای قرآنی امام علی(ع)» تالیف دکتر محمدعلی ترابی با شمارگان ۳۰۰۰ نسخه، ۱۶۸ صفحه و به بهای ۳۵۰۰۰ ریال توسط انتشارات نقش نگین اصفهان روانه دنیای نشر کشور شد.

منبع خبر